Tynk renowacyjny ratunkiem dla wilgotnych ścian

W zawilgoconych, starych kamienicach, na ścianach można dostrzec szarobiałe wykwity spowodowane wytrącaniem się soli, bądź różnej wielkości plamy, będące efektem zawilgocenia murów.

Zawilgocenie budynków

Budynki, wystawione na działanie opadów atmosferycznych w biegiem czasu nasiąkają wodą, która z kolei niszczy tynk i wypłukuje fugę spomiędzy łączeń. Skutkiem takiego działania jest zawilgocenie murów, a co za tym idzie kruszenie się go i pękaniem.

Położenie nowego tynku tylko pogorszy sytuację, gdyż wilgoć mając nową pożywkę znacznie szybciej będzie się rozprzestrzeniać, powodując coraz większe zawilgocenia. Jedyną radą jest położenie tynku renowacyjnego, który pochłonie nagromadzoną pod starym tynkiem wilgoć i zabezpieczy mur przed ponownym zawilgoceniem.

Przed przystąpieniem do nakładania nowego tynku należy usunąć poprzedni, by umożliwić dotarcie do najbardziej zawilgoconych miejsc.

Tynk renowacyjny cena

Rozróżnić można różne rodzaje tynków, do których należą:

– wewnętrzne – nakładane wewnątrz budynku,

– zewnętrzne – nadają się na mury zewnętrzne,

– podkładowe,

– nawierzchniowe,

– jednowarstwowe – stosowane przy murach mniej zawilgoconych,

– kilkuwarstwowe – nakładane w kilku warstwach przy dużych wykwitach

 ściennych.

Należy pamiętać, że tego typu tynk nie zastępuję hydroizolacji, jego zadanie odnosi się tylko do osuszeniu miejsc pokrytych plamami.

Dzięki swoim właściwościom może być nakładany bezpośrednio na mokrym, ale oczyszczonym murze.

Cena tynków renowacyjnych jest bardzo zróżnicowana – kształtuje się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za opakowanie 25,30 kg.